czwartek, 20 grudnia 2018

Słownik kultury kurpiowskiej

   Ukazała się dwutomowa publikacja Władysława Niksy pt. "Słownik polszczyzny kurpiowskiej". Wydawcą jest Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika.
Słownik liczy ok. 12 tysięcy haseł.
   Recenzentka słownika prof. dr hab. Halina Karaś stwierdza, że "[...] to obecnie największy, starannie i profesjonalnie opracowany zbiór słownictwa regionu kurpiowskiego, ukazujący odchodzący w przeszłość świat kultury tradycyjnej i języka ludowego". [Słownik polszczyzny kurpiowskiej. T.1 / Władysław Niksa. - Ostrołęka : OTN, 2018, s. XIV].





środa, 5 grudnia 2018

Tradycje bożonarodzeniowe na Kurpiach

      5 grudnia 2018 r. odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce uczniowie kl. I a ze Szkoły Podstawowej nr 2.Dzieci spotkały się z twórczynią ludową Panią Krystyną Łaszczych. Uczniowie wysłuchali gadki kurpiowskiej o zwyczajach i obrzędach bożonarodzeniowych. Następnie wykonali ozdobę świąteczną z papieru i bibuły oraz wykonali "byśki" z ciasta z mąki razowej.
































piątek, 23 listopada 2018

"Dzieje powiatu ostrołęckiego"

Ukazała się kolejna, 170. publikacja Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego pt."Dzieje powiatu ostrołęckiego". Monografia jest pracą zbiorową opublikowaną pod redakcją Janusza Gołoty, Jerzego Kijowskiego i Jana Mironczuka. Zachęcamy do lektury.






środa, 9 maja 2018

"Przydroża" nr 4/2017

Zachęcamy do lektury kolejnego numeru "Przydroży" Ostrołęckiego Rocznika Literackiego.



wtorek, 13 lutego 2018

Publikacja o kurpiowskich wycinankach.

W narodowej bibliotece cyfrowej "Polona" czytelnicy mogą zapoznać się z publikacją "Wycinanki ludu polskiego".

Wycinanki ludu polskiego : łowickie i kurpiowskie : XIV tablic wielobarwnych według oryginałów ze zbiorów Tow. Polskiej Sztuki Stosowanej / tekst Seweryna Udzieli. Kraków : Miejskie Muzeum Przemysłowe, [1923-] (Kraków : Drukarnia Muzeum Przem. im. dra A. Baranieckiego).

Link do publikacji.

Podręcznik do nauki dialektu kurpiowskiego

      Polecamy czytelnikom zainteresowanym gwarą kurpiowską publikację Ireny Bachmury i Danuty Staszewskiej pt."Móźë jï pśïsë po kurpśosku : podręcznik z ćwiczeniami do nauki dialektu kurpiowskiego dla początkujących".
Do podręcznika dołączono dwie płyty CD z nagranymi po kurpiowsku wybranymi ćwiczeniami, tekstami i piosenkami.




poniedziałek, 5 lutego 2018

Szkoła Rzemieślniczo-Przemysłowa w Ostrołęce. Album z fotografiami uczniów i warsztatów szkolnych z 1932 r.

        W serwisie Szukaj w Archiwach dostępne są slajdy Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej w Ostrołęce. Album z fotografiami uczniów i warsztatów szkolnych pochodzi z 1932 r.

Uczniowie ostrołęckiej szkoły ofiarowali album J.Piłsudskiemu w dniu jego imienin. Album zawiera 16 skanów.


    Szukaj w Archiwach to serwis, którego celem jest udostępnienie w internecie opisów materiałów archiwalnych z archiwów państwowych i innych instytucji. Większość z nich prezentujemy wraz ze skanami. Dzięki temu możesz korzystać z wielu zbiorów bez wychodzenia z domu. Dostęp jest całkowicie otwarty – nie wymaga logowania i jest bezpłatny.



czwartek, 4 stycznia 2018

Ostrów Mazowiecka w literaturze

    Podczas lektury "Areny szczurów" Marka Krajewskiego natrafiłam na wzmiankę o Ostrowi Mazowieckiej. Z sentymentu i obowiązku uwieczniania jakichkolwiek informacji związanych z Ostrołęką i okolicami zamieszczam skan strony książki.
  Kryminał jest świetny, jak wszystkie książki Krajewskiego. Polecam lekturę.