Lokalne dziedzictwo kulturowe jest niezbędnym elementem tożsamości jednostkowej i społecznej; sprzyja zakorzenieniu w małej ojczyźnie.
poniedziałek, 31 grudnia 2012
Kurpiowszczyzna i polityka
W "Polityce" nr 49/2012 ukazał się artykuł Anny Dąbrowskiej pt."Z PO po kraju" (s. 21-23). Autorka opisuje m.in. spotkanie posła Andrzeja Kani z mieszkańcami wsi Tatary. Parlamentarzysta uczestniczył w uroczystym otwarciu świetlicy.
niedziela, 25 listopada 2012
Mazowsze czy Kurpie - ten sam lokalny patriotyzm
Zakładałam, że blog będzie dotyczył regionu kurpiowskiego. Jednak bliskie są mi również okolice Ostrowi Mazowieckiej dlatego ma uzasadnienie poniższy post.
Jestem w trakcie lektury broszur wydanych z serii "Ewa wzywa 07". Seria ta ukazywała się w wydawnictwie Iskry w latach 1968–1989.
Nieoceniona Wikipedia przybliża nam genezę powstania serii - była to "chęć przybliżenia pracy funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej czytelnikom, zapoznanie ich z kulisami służby, metodami pracy milicjantów".
W kryminale Wojciecha Letki pt. "Zbrodnia prawie doskonała" na s.17 znajduje się fragment, w którym występuje opis Ostrowi Mazowieckiej. Opis jest bardzo krótki, ponieważ bohater - kapitan Jacyna - przez Ostrów tylko przejeżdża. Jego celem podróży jest Zambrów.
Autor opowiadania prawdopodobnie rzeczywiście przejeżdżał szosą Ostrów - Białystok.
Zbrodnia prawie doskonała / Wojciech Letki. Warszawa, Iskry, 1975 (Powieść co miesiąc; 76).
poniedziałek, 12 listopada 2012
Delegacja Kurpiów podczas defilady - Gdynia 1932
Delegacja Kurpiów z Ostrołęki podczas defilady - Gdynia 1932. Obchody Święta Morza.
Zdjęcie pobrane z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
niedziela, 28 października 2012
Artykuł Stanisława Pajki
W "Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej" można przeczytać artykuł Stanisława Pajki pt. "Na drodze zjednoczenia Kurpiów". W wersji drukowanej został opublikowany w czasopiśmie Pomerania nr 4/5 1997r.
środa, 10 października 2012
Wystawa prac Pani Czesławy Lewandowskiej
Po roku milczenia wracam do blogowania. A działo się przez ten czas na Kurpiach, oj działo...
W październiku br. zapraszamy do zwiedzania wystawy prac twórczyni ludowej p. Czesławy Lewandowskiej w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej. Pani Czesława obchodzi jubileusz 25 -lecia pracy twórczej. Gratulujemy i życzymy pomyślności.
Subskrybuj:
Posty (Atom)